" شرکت آسفالت - شرکت خورشید راه

شرکت آسفالت

آسفالت چیست؟

شرکت آسفالت : آسفالت ماده ای ترکیبیست که از مخلوط کردن شن و ماسه و قیر ساخته شده است. به صورت کلی مخلوطی است از مصالح سنگی با دانه بندی پیوسته و یک ماده چسباننده که معمولا قیرمی باشد. آسفالت با توجه به کاربرد آن به صورت‌های گوناکون ساخته خواهدشد. و به طور کلی به سه دسته آسفالت گرم و سرد و حفاظتی تقسیم خواهد شد.

زیرسازی و اجرای دزست عملیات آسفالت توسط اکیپ دستی و ماشن آلات اتوماتیک راه سازی با تضمین و مهم تر از آن نظارت صحیح بر اجراء آن است، که بر عهده کارشناسان با سابقه شرکت خواهد بود.

انواع آسفالت

آسفالت با توجه به نحوه کاربرد و اختلاط، به سه دسته آسفالت گرم، آسفالت حفاظتی و آسفالت سرد تقسیم‌بندی خواهند شد.

  1.  آسفالت گرم
  2. آسفالت حفاظتی
  3. آسفالت سرد
شرکت آسفالت

شرکت آسفالت

آسفالت گرم

آسفالت گرم به آن دسته از اسفالت ها گفته خواهد شدکه به طور گرم با قیر ترکیب می شود و به صورت گرم نیز در سطح پخش  میشود و متراکم میگردد.آشناترین نوع آسفالت همان آسفالت گرم یا بتن آسفالتی گرم می باشد. مصالح سنگی معمولا بیش از ۹۰ درصد مخلوط آسفالت را تشکیل خواهند داد  از این رو مصالح سنگی تاثیر به سزایی در کیفیت آسفالت خواهد داشت.

آسفالت گرم مخلوط چندین ماده مختلف از جمله مصالح سنگی مانند شن و ماده اصلی یعنی قیر می باشد که بر اساس نوع قیر مصرفی در دمایی بین ۱۰۵ تا ۱۶۳ درجه سانتی گراد در کارخانه ساخته خواهد شد و برای کشیده شدن روی محدوده مورد نظر فرستاده خواهدشد.

این ماده به حالت خمیری داغ روی ناحیه کشیده خواهدشد و با دستگاه های مخصوصی کوبیده و فشرده خواهدشد. بعد از سرد شدن به شکل جامد و بسیار مقاوم در خواهد آمد.در کف خیابان ها و فرودگاه ها و خیلی از پشت بام ها از این نوع آسفالت استفاده  خواهدشد. در بین انواع آسفالت های گرم، برترین نوع از نظر مقاومت و دوام، بتن آسفالت خواهدبود.

بتن آسفالتی از مخلوط کردن سنگ های مرغوب و شکسته  و قیر خالص بدست خواهد آمد.بتن آسفالتی درتمام کاربرد ها  مانند روسازی راه ها و باند فرودگاه ها کاربرد خواهد داشت و در برابر شرایط مختلف و سخت جوی و یا ترافیک بسیار با دوام خواهد بود. هم چنین در قسمت های ایستگاه خطوط اتوبوس واحد ها از این لایه پوشش استفاده خواهند کرد.

در گروه مخلوط های آسفالت گرم، بتن آسفالتی بهترین، مقاوم‌ترین و بادوام‌ترین نوع آن می باشد که از اختلاط مصالح سنگی مرغوب و شکسته با دانه‌بندی منظم و پیوسته و قیر خالص، ضمن اعمال کنترل ونظارت دقیق در کلیه مرحله تولید به دست خواهد آمد.

بتن آسفالتی در کلیه قشرهای مختلف روسازی راه و در هرگونه شرایط جوی و ترافیکی، بدون هیچ محدودیت قابل مصرف می باشد در حالی که در شرایط مشابه، کاربرد انواع آسفالت های گرم با دانه‌بندی های گسسته، باز و یا نظم محدودیت های زیادی خواهد داشت. انواع مخلوط های آسفالت گرم و بتن آسفالتی مصرف در قشرهای روسازی راه به شرح زیرمی باشد.

این نوع از آسفالت به چند قسمت تقسیم میشود:

آسفالت رویه
آسفالت آستر
اساس قیری
ماسه آسفالت

شرکت آسفالت

شرکت آسفالت

قشر رویه (توپکا)

آسفالت رویه آخرین قشر آسفالت می باشد که در تماس مستقیم با بارهای وارده از ترافیک و عوامل جوی محیط قرار خواهد گرفت، و  باید طوری طرح و اجرا بشود که در مقابل اثرات سوء آب، یخبندان، و تغییرات دما از پایایی و مقاومت لازم برخوردار می باشد.

قشر رویه معمولاً نسبت به قشرهای آستر (بیندر) و اساس قیری دارای دانه‌بندی ریزتر و در نتیجه قیر بیشتر خواهد بود. حداکثر اندازه سنگ دانه‌ها در این قشر از ۵/۹ تا ۱۹ میلی متر متغیر خواهد بود که با توجه به بافت سطحی مورد نیاز انتخاب خواهد شد. برای زیاد شدن مقاومت در مقابل لغزندگی و جلوگیری از ایستابی های سطحی، از یک نوع آسفالت رویه با دانه‌بندی باز استفاده خواهد شد که حداقل ضخامت آن حدود ۲۰ میلی متر می باشد که جزو سیستم روسازی راه منظور نخواهد شد و نمی‌توان از آن به عنوان قشر جایگزین رویه اصلی استفاده نمود.

قشر آستر

قشر آستر  بین رویه و قشرهای آسفالتی زیر آن و یا بین رویه و قشر اساس قرار خواهد گرفت. اندازه سنگ دانه‌ها برای آستر معمول بین ۱۹ تا ۵/۳۷ میلیم تر متغیرمی باشد. گاهی اوقات در شرایط ترافیکی خیلی سنگین، از جمله در بنادر و اسکله‌ها   بافت سطحی آن مشکلی ایجاد نخواهد کرد، از دانه‌بندی های تیپ قشر آستر که در مقابل تغییر شکل ناشی از بارهای خیلی سنگین حساسیت کمتری خواهند داشت، برای قشر رویه استفاده خواهد شد.

 اساس قیری

اساس قیری می‌توان به عنوان اولین قشر روسازی آسفالتی مستقیم روی بستر روسازی آماده شود راه و یا روی قشر اساس شکسته قرار داد. حداکثر اندازه سنگ دانه‌ها برای این قشر معمولاً تا ۵۰ میلی متر و در موارد دیگر نیز تا ۷۵ میلی متر قابل اجرا می باشد. از اساس قیری با دانه‌بندی باز به عنوان یک لایه زه کش به منظور تسریع در تخلیه آب های نفوذی به سیستم روسازی، که نوع مشابه آن در نقش لایه جاذب تنش و به منظور جلوگیری از بازگشت ترک ها در بهسازی ها، با حداکثر اندازه سنگ دانه‌های ۵/۳۷ تا ۷۵ میلیم تر، تشکیل شده  از مصالح ۱۰۰ درصد شکسته ست، استفاده خواهندکرد.

آسفالت ماکادام نفوذی

آسفالت ماکادام  از مصالح سنگی شکسته درشت‌دانه تشکیل میشود که در هم قفل شده اند و فضای خالی بین آنها با قیر تحت فشار و مصالح سنگی متوسط پرخواهد شد.آسفالت ماکادام نفوذی معمولاً در مناطقی به کار برده خواهد شد که مصالح سنگی رودخانه‌ای با دانه‌بندی پیوسته یافت نشده. آسفالت ماکادام نفوذی را می‌توان به عنوان قشر اساس و یا قشر رویه به کار برد.

آسفالت حفاظتی

آسفالت حفاظتی همان ترکیب سنگ های خرد شد با قیر می باشد که در این نوع از آسفالت اندازه سنگ ها بسیار کوچک می باشد و هدف از ساخت این اسفالت حفاظت از محدوده مورد نظر خواهد بود. کاربرد های این نوع آسفالت در پشت بام ها برای حفاظت و به عنوان روکش برای ایزوگام برای جلوگیری از آسیب دیدن به آن می باشد و یا معابری  که فشار در آنها کمتر می باشد. مقاومت این نوع آسفالت زیاد نخواهد بود و از قیر زیادی برخوردار می باشد.

استفاده از ماشین غلطک

استفاده از ماشین غلطک در مراحل نیمه اخر از این استفاده می‌شود آسفالت‌های تازه همیشه از براقی یک نواختی برخوردار بوده اند و صاف و یکدست بودن آنها جز ویژگیهای خوبی بود که از آن برخوردار بوده اند. ولی با همه این خصوصیات خوب که برای آسفالت بیان شده است می‌توان گفت در دراز مدت اثرات نامطلوبی را نیز بجا گذاشته ست.

این اثرات نامطلوب میتواند به این شکل باشد که کشور ما به نوعی با محصولات کشاورزی سروکار دارند و همینطور این که برای کاشتن محصولات خوب نیز به زمین‌های خوب و بایری نیازمندست. پس بیشتر این جاده‌ها که آسفالت شدند بیشترین آنها را می‌توان گفت که بایر بودند و به زیر لایه عظیمی‌ از قیر و آسفالت قرار گرفته‌اند پس بیشترین سرمایه‌ای را که باید داشته باشیم که همان زمین می باشد را از دست دادیم.

برای همین هیچ گونه نظارت و سازماندهی برای آسفالت کردن وجود ندارد و در طول سالیان سال از آنها استفاده شده است. وقتی که از یک زمین به میزان زیادی استفاده شود دیگر آن توان را برای اینکه بتواند محصول خوبی ارائه دهد را نخواهد داشت پس کشاورز باید به سراغ زمین‌های دیگری برود که بایر باشند و توان خوبی برای کاشتن محصول دارند.

ولی دیگر زمین بایر وجود ندارد چون همه آن‌ها را آسفالت کردند و بر روی آن‌ها خیابان‌ها و خانه‌ها ساخته شده‌ . پس کار کشاورزی نیز در اینجا از بین می‌رود. با اینکه برای این مشکل راه حل‌هایی مطرح شده است مانند اینکه از گلخانه‌ها برای برداشت محصول استفاده کنند ولی با اینحال زمین‌های بایری که می‌توانست محصولات خوبی  ارائه دهند همگی از بین رفتند. پس می‌توان گفت که هر ماده جدیدی می‌تواند در اصل معایب خود را  داشته باشد البته می‌توان از این معایب نیز تا حدودی پیشگیری کردپس باید نظارت کافی وجود داشته باشد.

وقتی که نظارت به همراه دانش و مهارت کافی برای هر کاری وجود داشته باشد کار به بهترین شکل انجام میشود و محاسن کار بیشتر از معایب آن خواهد شد که شرکت‌های معتبر اجرای آسفالت در تهران و کرج این نکات را بدرستی اجرا و پیاده سازی می‌نمایند. وقتی که آسفالت در کشور خارجی مورد استفاده قرار می گیرد در این کشور از محصولات کشاورزی استفاده نمی‌شد یعنی زمین بایری در آن وجود ندارد و اگر نیز زمین بایری وجود داشت به تعداد کم و انگشت شماری بوده است.

اجاره و کاربرد ماشین آلات آسفالت

خورشید راه شرکت آسفالت در تهران مناسب ترین قیمت را برای اینگونه خدمات برآورد می کند و می توانید بدون نگرانی نصب انواع آسفالت را از تیم متخصص این گروه در نظر بگیرید. دستگاه های سنگفرش مجهز و باکیفیت می توانند بسیار راحت روند روسازی را ادامه داده و در کمترین زمان ممکن بهترین خدمات را ارائه دهند.

انواع روکش های آسفالتی با ماشین آلات انجام می شود تا در زیرسازی جاده ها آب و فرسایش وجود نداشته باشد. به همین دلیل است که به این پوشش ها سطوح انعطاف پذیر گفته می شود و حتی در مواردی که رفت و آمد زیاد باشد به راحتی می توان مواد جدیدی را به لایه های آسفالت اضافه کرد.

بنابراین هنگام استفاده از ماشین آلات آسفالت استاندارد نباید این مزایا را فراموش کرد. گروه خورشید راه از ماشین آلات با کیفیت برای ارائه خدمات شبانه روزی استفاده می کند و حتی شما می توانید برای استخدام هر یک از تجهیزات و ماشین آلات با این گروه تماس بگیرید.

شرکت خورشید راه از این نوع دستگاه در فرآیند قیرپاشی برای تولید لایه نفوذی باکیفیت استفاده می کند. با واحد تولید حرارتی به راحتی دما تنظیم می شود و به راحتی می توانید از گرم شدن قیرها مطمئن باشید. لوله دیفیوزر در این دستگاه یکی از اجزای مهمی است که کارایی و کارایی متفاوتی را نشان می دهد. طول لوله معمولا کمتر از ۴ متر نیست و به طول استاندارد معروف است.

استاندارد اندازه گیری پخش قیر در این دستگاه بر حسب کیلوگرم بر متر مربع محاسبه و قابل تنظیم می باشد. البته ناگفته نماند که دستگاه دارای تعدادی لوله مربوطه نیز می باشد. این لوله زمانی استفاده می شود که دستگاه قیرسازی نتواند راه خود را در مکان های مختلف باز کند. معمولاً از دستگاه قیرسازی برای آماده سازی سطوحی که آسفالت می شوند استفاده می شود.