" محوطه سازی - شرکت خورشید راه

محوطه سازی

محوطه سازی : محوطه سازی چیست ؟در خیلی از مواقع پیش آمدست که محوطه خانه، باغ و یا ویلا باعث شدست تا شما نتوانید آن را خریدار کنید و یا به فروش برسانید. اگر شما دارای فضای سبز هستید و در خانه خود محوطه سازی کرده اید، مشتری ها و حتی خود شما تحت تأثیر قرار می گیرید. امروزه ساخت محوطه در حیاط خانه ها، پشت بامها و بالکنها انجام خواهد شد تا فردب که قصد ورود و یا خروج دارد، از منظره لذت ببرد.

در محوطه سازی از سنگ، چوب، رنگهای متفاوت، گل و گیاهان مختلف، درخت، شیشه، خاک و … استفاده خواهد شد و همین اقلام خیلی در زیبایی خانه نقش بسزایی دارند. توجه نمایید که محوطه سازی باید در نظر گرفتن آب وهوا ساخته بشود تا در هر شرایطی سالم بماند. در ادامه با مراحل ساخت محوطه آشنا خواهید شد.

یکی از خدمات راه سازی خورشید راه که دارای مشتریانزیادی است  اجرای روکش آسفالت و جدول کشی خیابان ها که در اصطلاح به آن محوطه سازی خواهند گفت. شرکت راه سازی خورشید راه یکی از مراکز ارائه دهنده خدمات پیمان کاری محوطه سازی  است.  راه سازی خورشید راه  این کار را با نهایت کیفیت و دفت و سرعت انجام خواهد داد به این خاطر در این زمینه دارای مشتریان  زیادی است.

روکش کردن خیابان ها باید در نهایت کیفیت توسط کادری مجرب صورت بپذیرد و مجموعه خورشید راه دارای کادری مجرب ست که توانایی اجرای پروژه های بزرگ را دارد. روکش کردن خیابان ها دارای یک سری اصول اولیه است و صرفا داشتن سطحی صاف و هموار دلیلی بر کیفیت مطلوب کار نخواهد بود. با کیفیت بودن روکش آسفالت خیابان بر حسب تراکم و ضخامت آن تعیین خواهد شد اجرای چنین کیفیتی مستلزم داشتن تخصص زیاد خواهد بود.

اگر عملیات آسفالت کاری به خوبی انجام بشود و همچنین  رسیدگی های بعدش نیز به درستی انجام خواهد گرفت جذابیت خاصی به خیابان ها و خانه ها و مغازه ها ارائه خواهد داد. اگر کار آسفالت کاری به خوبی انجام شد  مقرون به صرفه و با دوام و دائمی بودن را به دنبال خواهد داشت.

محوطه سازی

محوطه سازی

خلاصه ای از مطالبی که در ادامه مطالعه خواهید کرد به شرح زیر است:

  • محوطه سازی خیابان ها چگونه انجام می شود؟
  • چگونه هزینه جدول گذاری تعیین می شود؟

محوطه سازی خیابان ها چگونه انجام می شود؟

آسفالت کاری

قبل از  انجام آسفالت کاری باید مسیر عملیات با توجه به میزان تولید و برنامه زمان بندی مهیا باشد به این صورت که هرگونه پستی و بلندی و ناهمواری به نحو درست هموار بشوند. در این حال باید بستر کار از هرگونه مواد خارجی، گرد و غبار و گل و لای پاک شده باشد، این کار با جاروهای مکانیکی یا هوای فشرده صورت خوتهد گرفت.

بعد از این مرحله قیرپاشی با اندود سطحی که اصطلاحا به آن تک کت می گویند انجام خواهد شد. برای دستیابی به عرض آسفالت برحسب مشخصات، باید محور خیابان و کناره طرفین آسفالت به دقت، خط‌کشی و علامت‌گذاری خواهد شد، فاصله علامت ها در خطوط مستقیم، ۴۰ متر و در قوسها ۵ تا ۱۰ متر است. پخش یک لایه قیر محلول با ویسکوزیته کم در سطح بستر شنی خیابان مثل زیراساس و اساس را اندود نفوذی یا پریم‌کت خواهند گفت. این اندود برای آماده کردن سطح زیرسازی به منظور پخش آسفالت روی آن صورت می گیرد.

مرحله بعد این خواهد بود که  لایه‌ای نازک از امولسیون قیری را که روی سطح آسفالتی یا بتنی، پخش شده است و باعث چسبندگی آسفالت به سطح زیرین آن خواهد شد، که به آن اندود سطحی یا تک‌کت خواهند گفت.

بعد از آماده شدن سطح کار باید مصالح آسفالتی ، پخش و آماده کوبیدن شود. پخش آسفالت از نظر درجه حرارت محیط، درجه حرارت مخلوط آسفالتی و آمادگی سطح کار، باید به تأیید دستگاه نظارت برسد  و پیمانکار قبل از تأیید دستگاه نظارت مجاز به پخش آسفالت نمی باشد. در روزهای بارانی، روی سطح آلوده، سطح یخ زده و دمای محیط کمتر از ۷ درجه سلسیوس، پخش آسفالت به هیچ وجه مجاز نیست. معمولا برنامه زمان بندی اجرای عملیات، باید چنین باشد که پخش آسفالت در فصول مناسب سال صورت بگیرد.

پخش کردن آسفالت نیز مراحل مختلفی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

پخش با فینیشر: پخش آسفالت باید با دستگاه فینیشر انجام شده باشد. فینیشر را باید بتوان مخلوط آسفالتی را به صورت یکنواخت در عرض، ضخامت و شیب موردنظر پخش کرد.

محفظه و پره‌های دستگاه پخش‌کننده، باید به صورتی باشند که آسفالت را به صورت یکنواخت در جلوی صفحه‌های اتوی فینیشر پخش کند. اتوی فینیشر باید مجهز به وسایل تسطیح باشند که در درجه حرارت های معین بتوان سطحی یکنواخت ایجاد
کرد و از شیاردار شدن و فتیله کردن آسفالت جلوگیری به عمل آمد.

پخش با گریدر: پخش آسفالت به منظور تسطیح، رگلاژ و اصلاح پروفیل های سطح خیابان موجود یا ترمیم و بازسازی شیب عرض در قوس ها را با گریدر و پس از دریافت موافقت دستگاه نظارت انجام گیرد.

به خاطرپخش یکنواخت آسفالت با گریدر، اول باید سطح کار در طول کار، میخ کوبی و ریسمان‌کشی شود.این میخ کوبی باید دراخر  محور و در کناره‌های مسیر صورت بگیرد، بعد با توجه به ارتفاعات به دست آمده از میخ کوبی، آسفالت موردنظر در سطح خیابان ریسه خواهد شد.

نحوه کوبیدن آسفالت ها: تراکم آسفالت باید بلافاصله و همزمان با پخش انجام بشود. در این مرحله باییستی توجه کرد که درجه حرارت پخش طوری باشد که آسفالت، تاب تحمل وزن غلتک یا اثرات ارتعاشی غلتک های لرزشی را داشت و در سطح آن بعد از اتمام غلتک‌زنی، شیارهای طولی و عرضی به وجود نیاید.

محوطه سازی

محوطه سازی

جدول کشی خیابان ها

اولین مرحله  که در جدول کشی اجرا خواهد شد نقشه برداری و به دست آوردن کد ارتفاعی فعلی معابر است. با توجه به نظر مشاور فنی کارفرما، ارتفاع جداول پیشنهاد خواهد شد . به عنوان مثال برای یک پروژه در هر ایستگاه سه برداشت صورت خواهد گرفت(CL ,LEFT, RIGHT) ، از هر کدام از این سه برداشت، هرکدام که ارتفاع بیشتری داشته باشد، کد زیر جدول باید ۲۰ سانتی متر پایین تر از آن قراربگیرد.

چگونه هزینه جدول گذاری تعیین می شود؟

در حالی که دارای جدول باشد تنها جدول بازسازی خواهد شدکه  هزینه کمتری در برگیرد.  ولی اگر به دنبال جدول کاری هستید به صورت صفر تا ۱۰۰ نحوه کار و قیمت گذاری متفاوت می شود.

۱- اولین هزینه بابت تخریب جدول های قبلی است درحالی که لازم باشد مسطح سازی و رگلاژ نیز توسط متخصصین این کار صورتخواهد گرفت.

۲-یکی دیگر از هزینه که معمولا انجام خواهد شد هزینه رساندن مصالح به محل کاراست چون که جدول کشی معمولا در سطح شهر و خیابان ها پراکنده می باشند.

۳-علاوه بر هزینه ای که بابت خرید جدول خواهید کرد و هزینه ای که بابت حمل و نقل هم می باشند، هزینه ای از بابت این که این جدول ها توسط جرثقیل مخصوص پای کار قرارخواهد گرفت.

۴-هزینه دیگری که هست این می باشد که باید بابت مشاوره تیم پیمان کاری پرداخت شود.

۵- با توجه به کاری که روی پروژه خود خواهید انجام داد و جزئیاتی که دارد هزینه ملات مصرفی است که معمولا برای پشت جدول اجرا خواهدشد و یک ملات ماسه سیمان برای زیر کار هم باید در نظر گرفته شود.

۶- هزینه نقشه بردار نیز از جمله هزینه هایی خواهد بود که باید جزو هزینه ها قرار گرفته شود.

محوطه سازی

محوطه سازی در اصل استفاده از المان‌های مختلف و جای گذاری مناسب آن ها در کنار یکدیگر، برای زیباتر شدن فضای بیرونی می باشد. محوطه سازی یا لند اسکیپ شاخه‌ای گسترده در صنعت ساخت و ساز می باشد؛ برای مثال ایجاد فضا در یک شهرک مسکونی و یا در محوطه یک ویلا یا ساختمان، همگی در مباحث محوطه سازی جا خواهند گرفت.

اهمیت محوطه سازی

با رشد روز افزون جمعیت و افزایش آپارتمان نشینی، دسترسی به فضا سبز کم شده است از اینرو اهمیت به اجرا محوطه سازی زیاد شده است. ایجاد لند اسکیپ موجب افزایش ارزش ملک می‌شود و نه تنها به ساختمان ظاهری دلنشین خواهد بخشید بلکه به زیباسازی فضاهای شهری نیز کمک خواهد کرد.

زیر سازی اسفالت

۱- لایه پایه از ماسه و خرد شده تشکیل شده است. ۲- لایه پایه از سنگ های خرد شده تشکیل شده است. ۳- لایه اصلی از مادامی تشکیل شده است ۴- لایه پایه متشکل از قیر در این لایه از همان نوع مواد پایه و دانه بندی بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است. ابتدایی ترین دانه های مواد مورد استفاده در این نوع باس باید حداکثر اندازه دو اینچ داشته باشد تا مورد قبول آزمایشگاه مهندسی قرار گیرد.

لایه  ساب بیس اسفالت

زیرپایه در واقع بعد از مرحله اختلاط خرد شدن بستر محوطه و تراکم و کوبیدن و زیرپایه است که به این مرحله از روسازی زیرپایه نیز می گویند که در این مرحله لایه مصالح ساختمانی و سنگ و مواد چسبنده ای که دارای مقررات خاصی هستند در سطح جاده باریک در ناحیه مورد نظر ریخته شده و توسط ماشین آلات راهسازی پخش، آبیاری، کوبیده و مخلوط می شوند تا به تراکم مطلوب برسند.

لازم به ذکر است در این پروژه های راهسازی یک آزمایشگاه صحرایی تشکیل می شود و پس از متراکم سازی تصادفی روسازی مورد نظر، مقاطع مسیر مورد آزمایش متراکم شده و نمونه های مورد قبول مهندسین شاغل آزمایشگاه به دست می آید.