" مراحل اجرای آسفالت و آسفالتکاری - شرکت خورشید راه

مراحل اجرای آسفالت و آسفالتکاری

مراحل اجرای آسفالت و آسفالتکاری : مراحل اجرای آسفالت و آسفالت کاری  در تهران یا کرج و یا منطقه های دیگر شامل بخش های مختلفی می باشد که اجرای درست هر کدام از آن ها، لازم به رعایت استانداردهای گفته شده و دقت کافی می باشد، چراکه در غیر این صورت نمیتوان انتظار داشت سطوح آسفالت شده از کیفیت و ماندگاری خوبی برخوردار باشد و به  صورت حتمی، بعد از مدتی شاهد ایجاد ترک و یا جدا شدن بخ هایی از آن می باشیم. از اینرو دقت و بهره گیری از یک تیم باتجربه و حرفه ای یکی از مهمترین اقدام برای اجرای صحیح این عملیات است و تنها در این شرایط می باشد که می توان از کیفیت و دوام آسفالت، اطمینان حاصل نمود. در ادامه این مطلب، همه اطلاعات لازم درباره مراحل اجرای آسفالت و آسفالت کاری را شرح می دهیم.

مرحله زیر سازی اسفالت به چه صورت است

مراحل زیرسازی جاده یا آماده سازی سطوح مورد نظر برای اجرای عملیات آسفالت، اولین بخش از دستورالعمل اجرای آسفالت است که شامل انجام اموری مثل شیب سازی، پل گذاری، جدول بندی و غیره بر روی سطوح خیابان یا جاده می باشد که از مهمترین اقدامات برای ایجاد یک بستر خوب، قبل از آسفالتکاری بشمار خواهد رفت. برای اجرای این بخش، با استفاده از مصالحی مثل شن و سنگ ریزه مخصوص، سطح مورد نظر پوشانده می شود و بوسیله گریدر صاف خواهد شد. بعد با انجام آبپاشی و عبور غلتک از روی آن، سطوح جاده یا خیابان برای مرحله بعد آماده می شود.

مرحله قیر پاشی اسفالت به چه صورت استفاده می شود

یکی دیگر از مراحل اجرای آسفالتکاری و آسفالت ، قیرپاشی می باشد که توسط دستگاه قیرپاش روی سطوحی که در مرحله قبل با استفاده از سنگ ریزه و شن آماده شده است، قیر پاشیده خواهد شد که علاوه بر پر شدن منافد و ایجاد سطحی یک دست، باعث چسبندگی بهتر آسفالت خواهد شد. انجام این مرحله  نیازمند دقت، دمای خاص و رعایت استانداردهای لازم می باشد.

مرحله آسفالت کاری چگونه است

بعد از انجام آماده سازی سطوح و پاشیدن قیر، نوبت به مرحله اصلی این عملیات خواهد رسید که این بخش خود در دو مرحله انجام خواهد شد که اول مقداری از آسفالت با استفاده از دستگاه فینیشر روی سطوح آماده شده پخش می شود که این لایه آستر نام دارد و بعد، لایه دوم بنام روکش اصلی نیز بر روی آستر کار، قرار می گیرد و برای مرحله پایانی آماده خواهد شد.

مراحل اجرای آسفالت و آسفالتکاری

مراحل اجرای آسفالت و آسفالتکاری

مرحله غلتک زنی و کوبیدن اسفالت

در انتها بخش از مراحل اجرای آسفالت و آسفالت کاری با استفاده از غلتکهای مخصوص که عمدتا در انواع مختلف لاستیکی، فولادی و غیره می باشند، فرآیند کوبیدن و فشرده سازی آسفالت تحت دمای بخصوص، صورت می گیرد. این مرحله با حضور افراد متخصص و کاربلد انجام خواهد شد و وزن غلتکهای مورد استفاده برای کوبیدن و فشرده سازی، کاملا استاندارد و دقیق هستند.

مراحل اجرای آسفالت گرم

متریال آسفالت با توجه بنوع کاربرد و نحوه مخلوط سازی، در سه نوع آسفالت گرم، سرد و حفاظتی دسته بندی خواهد شد که اجرای هریک شامل مراحلی می باشد که مراحل اجرای آسفالت گرم از قرار زیر است:

  • زیرسازی سطوح: رفع ناهمواریها، انجام مسطح سازی و حذف کردن گرد و غبار، قدم اول مرحله برای اجرای آسفالت گرم  می باشد و انجام این بخش از مراحل اجرای آسفالت و آسفالت کاری چه روی لایه اساسی یا زیر اساسی، خیلی مهم و پر اهمیت است.
  • پریمکت: پیش از آسفالت لازمست لايه ای قير بر روی در سطوح زیرسازی شده و شني خیابان یا جاده پخش بشود که اين قير با نفوذ بداخل منافذ و حفره میان مصالح، موجب يك پارچگی سطح و استحکام شن و سنگ ریزه های بسترخواهد شد و چسبندگي آسفالت را به لایه های زیرتر، افزایش میدهد.
  • تک کت: این مرحله نیز شامل پخش یک لايه‌ نازك قير روي سطوح آسفالت يا بتن می باشد که باعث چسبندگي آسفالت به لایه های زيري  آن می شود.
  • اجرای آسفالت: در این مرحله، آسفالت گرم را تحت دمایی خاص و بصورت دستی و مکانیزه، روی سطح از قبل آماده شده پخش و بعد با غلتک، فشرده خواهند کرد.

قیمت اجرای آسفالت با مصالح

اصلیترین فاکتور برای قیمت آسفالتکاری ، کیفیت متریال و نحوه اجرای آن می باشد  که در صورت بالا بودن سطح کیفی این دو پارامتر، قیمت اجرای آسفالت بیشتر خواهد شد. علاوه بر این، هریک از مراحل اجرای آسفالت و آسفالتکاری خواهد توانست در قیمت آخریه پروژه، تاثیرگذار بوده که از آن جمله میتوان به قیر پاشی، جدول کشی های تک لبه، روسی، کانیو و همچنین مسطح سازی و کوبیدن آسفالت نیز اشاره نمود در کنار این عوامل، متراژ کار و استفاده از آسفالت، مصالح و قیر خوب و با کیفیت با هزینه های پرداختی، رابطه مستقیم خواهند داشت.

نکته نهایی

در کنار دقت در انجام درست هریک از مراحل اجرای آسفالت و آسفالتکاری، رعایت نکات اجرای آسفالت از اهمیت زیادی برخوردار می باشد که تنها در حالی می توان مطمئن شد که ریزه کاری های آسفالت کاری به دقت اجرا شدند که از یک تیم حرفه ای و کارکشته در این زمینه بهره بگیرید و در اینصورت نیاز به دوباره کاری و صرف هزینه های بیشتر نمی باشید. شرکت آسفالت کاری معتبر با داشتن دستگاهها و تجهیزات اوصولی به همراه تامین مواد استاندارد آسفالت همیشه می توان در انتخاب بهترین مجریان کار مقدمتر نسبت به سایرین باشد.

مراحل آسفالت و آسفالت کاری

مطالعه بیشتر

تا حالا در مورد تراشه سرد چیزی شنیده‌اید؟