" کاتر زنی یا برش بتن شرکت خورشید راه -

کاتر زنی یا برش بتن

کاتر زنی یا برش بتن

استفاده از کاتر (کف­بُر) برای برش بتن(Cutter machines)

در زمان قدیم برش بتن با استفاده از دستگاهای برش کاتر(کفبر) انجام نمی شد.بلکه برای برش بتن از روش های سنتی استفاده می کردند. اما رفته رفته با پیشرفت علم دستگاهایی اختراع شد که امرزوه برای برش بتن می توان آن را روش نوینی نامید که در اکثر پروژه های ساخت و ساز  استفاده می شود .استفاده از تیغه بتن بر ،  دستگاه کاتر بتن بر نیز به همین سبب و به علت مزایایی که نسبت به دیگر روش های برش بتن دارد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد .

مطالعه بیشتر: آسفالت کاری در ورامین

 

کاتر زنی

مزایای استفاده از برش بتن

گاهی ممکن است که  با عوض شدن قسمتی از کاربری ساختمان و تغییر نقشه معماری، مهندسین عمران به فکر تخریب بتن می افتند. برش بتن نسبت به تخریب بتن، مزایای زیادی دارد. در زیر تعدادی از مزایای برش بتن نسبت به تخریب بتن را خواهید خواند:

مطالعه بیشتر: آسفالت کاری در تهران

  • سرعت برش بسيار بالا 
  • استفاده از دستگاه هاي متناسب با نوع و شکل مورد نظر برش 
  • عدم ايجاد آلودگي صوتي (جهت مناطق مسكوني، بيمارستان ها ، اماکن تجاری ، صنعتی و ….) 
  • عدم ضربه به فونداسيون و فروپاشی بافت بتن 
  • عدم محدودیت در ابعاد برش 
  • جدا شدن تکه ای از بتن به جای تخریب کل آن 
  • دقت بالا در ابعاد برش، كيفيت بالا و صافي سطح محل برش خورده
  • صافی محل برش

برش بتن با دستگاه کاتر

برش بتن فرآیند تراشیدن، سوراخ کردن و حذف کنترل شده یک بخش از بتن است. بر حسب نیاز گاهی اوقات در پروژه های ساختمانی به دلیل تغییر نقشه معماری و سازه لازم است قسمتی از بتن بریده شود و یا بتن بریده شود تا کانال ها، کانال ها و لوله ها از سقف یا دیوار بتنی عبور داده شود. بسته به نیاز ما، روش های اجرا و ابزارهای مربوطه نیز متفاوت خواهد بود. برش بتن به عنوان یک روش جدید و مناسب برای حذف تمام یا بخشی از سازه بتنی جایگزین روش های سنتی تخریب بتن شده است.

چرا از برش بتن استفاده می کنیم؟

زمانی که نیاز به برداشتن مقداری از بتن در یک پروژه ساختمانی باشد و اجازه تخریب بتن با استفاده از ابزارهایی که به سازه بتنی باقی مانده مانند استفاده از پانچ و پیک آسیب می رسانند داده نشود، از برش بتن استفاده می کنیم. امروزه گاهی لازم است به نکاتی مانند عدم ایجاد آلودگی صوتی، برخورد نکردن به پایه، دقت در برش بتن و … بیشتر توجه شود. 

برش بتن با دستگاه کاتر در تهران

یکی از روش های متداول برش بتن استفاده از دستگاه های کف گیر است. در این روش از کاترهای برقی و دیزلی با دیسک های الماسی در اندازه های مختلف استفاده می شود و کانال هایی به صورت خطوط کاملاً مستقیم در بتن ایجاد می شود. برش های کف با قدرت های مختلف برای مصارف مختلفی تولید می شوند که معمولاً از این روش برای برش دال های کف بتن مسلح با ضخامت متوسط ​​استفاده می شود.

مزیت روش کف بتنی نسبت به دستگاه سیم بری این است که برای ایجاد سطح صاف دقت بیشتری دارید. همانطور که گفته شد، برش های بتن در اندازه ها و ظرفیت های مختلف تولید می شوند. از وسایل کوچک دستی گرفته تا اندازه های بزرگتر که با کمک چرخ ها در امتداد قسمت حرکت می کنند.

مقالات خورشید راه:

آسفالت توپکا و بیندر

آسفالت کاری حرفه ای

پخش اسفالت مکانیزه