" پروژه جاده سازی

ساخت راه و جاده از ارکان اصلی ازتباطات جاده‌ای میباشدیکی از مهمترین بسترهای موجود در هر کشوری وجود راههای آن و ارتباط و دسترسی انسانها و تردد خودرو‌هاست.پروژه‌های جاده سازی بسیار مهم هستند و برای سلامت انسانها تأثیر گذار.در این مقاله سعی دارم تا با آگاهی کامل با بدست آوردن اطلاعات از افراد آگاه در این حوزه، و تجربه شخصی گروه خورشید راه، با اتکا به علم و تکنولوژی‌های پیشرفته که در اختیار ما و تیمک ما وجود دارد.سفری امن و با آرامش را برای شما و خانواده شما رقم بزنیم.

پیشنهاد میکنم برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر مقاله جاده سازی را مطالعه بفرمایید.

جاده سازی

در ساخت راهها اولین و مهم‌ترین اِلمان استفاده از مصالح با کیفیت و مناسب با توجه به اهمیت راه و موقعیت جغرافیایی آن.در ساخت جادها زمین نقش اصلی را ایفا میکند که با مشخص کردن محدوده ساخت به آن حریم نیز میگویند.برای ساخت جادها مرحله‌ای وجود دارد به نام مراحل زیرسازی جاده، بعد از آن نوبت به مراحل زیر سازی آسفالت میرسد.در این مرحله و در مجمع در پروژ‌های جاده سازی باید به این مرحله توجه زیادی داشت جون سرما و گرما نقش تعیین کننده‌ای در ماندگاری و عمر آسفالت دارد.

پیمانکاری آسفالت با دستگاه فنیشر

پروژهای جاده سازی به چند بخش کلی تقسیم میشوند:

گام اول

ابتدا برای مراحل آسفالت جاده باید یک نقشه توپوگرافی که مشخصات فیزیکی زمین برای جاده را مشخص میکند تهیه کرد.این نقشه را سازی باید دارای منحنی‌های میزان باشد.و بعد میزان عرض جاده که قرار هست دارای چند خط برای رفت و برگشت باشد مشخص شود.

گام دوم

در این مرحله باید پرگارزنی راه انجام شود، ابتدا تا انتهای جاده را دایره‌هایی رسم میشود به طوری که کل مسیر را پوشش دهد.

گام سوم

در این مرحله باید خطوط شکسته راه را مشخص کرد و به تعدادشکستگی‌ها توجه ویژه داشت. همچنین زاویه‌ای که مسیر منحرف میشود باید حداقل مقدار خود باشد.

گام چهارم

در این مرحله نیاز هست که پروفیل طولی و خط پروژه رسم گردد، که بُعد افقس آن ابتدای جاده و بُعد عمودی آن ارتقاع نقطه‌های زمین است.

گام پنجم

این مرحله شامل روسازی جاده و ترافیک  میباشد، که هدف آن افزایش مقاومت زمین در برابر فشارهایی که از سمت لاستیک ماشینها وارد میشود می‌باشد.

گام ششم

در این گام باید نقاط عرضی رسم شوند، و برای این امر باید آب روهای طولی رسم شوند و شیروانی هایی که برای خاکبرداری رسم شده‌اند باید تا حد امکان دارای شسب کوچک و ملایم باشند.

عملیات اجرایی راهسازی

پس از انجام عملیات بررسی و کارهای زیر بنایی باید مقدار خاک‌بردای برای سطوح نرمال زمین را شروع کرد، مخصوصاً سطوحی که پایین‌تر از سطح نرمال زمین هستند.و باید گفت که بین منحنی بروکنر و خط اساسحله جدول مربوط به عملیات خاکی طبق مقدار خاکبرداری و خاکریزی باید تهیه کرد.

انواع ماشین آلات

تراکتور‌ها و بولدوزر‌ها

بیل مکانیکی یا جام معکوس

جرثقیل

اصطلاحات رایج در راه سازی

بانکت

دراواسیون

تنقیه

ژوئن

انواع هشدارهای راهها

حریم راه

گاردریل

نیوجرسی

چشم گربه‌ای